Konserwacja instalacji centralnego ogrzewania

Mimo bardzo indywidualnego zapatrywania się fachowców na kwestie budownictwa, wciąż wiele budynków wielorodzinnych posiada jedną, główną instalację centralnego ogrzewania, dbającą o komfort termiczny mieszkańców. Także w każdym domu jednorodzinnym można znaleźć taką instalację, odpowiadającą za rozprowadzanie ciepła po domu. Konserwacja instalacji centralnego ogrzewania to kluczowe działania, których nie można lekceważyć, ani o których nie wolno zapominać – to dzięki niej mieszkanie w danym lokalu jest bezpieczne.

W przypadku samodzielnych mieszkań i domów jednorodzinnych warto pamiętać o tej ważnej kwestii i regularnie zlecać kontrolę i konserwację instalacji CO. Tylko to zapewni prawidłową wydajność kotła grzewczego oraz bezpieczeństwo jego użytkowania.

Dlaczego konserwacja centralnego ogrzewania jest taka ważna?

Sercem każdej instalacji CO jest kocioł. Dzisiejsze urządzenia cechuje wysokie zaawansowanie technologiczne, mimo to kontrola nad nimi jest absolutnie niezbędna.

Odpowiedzialna za ciepłą wodę oraz odpowiednią temperaturę instalacja CO wymaga wykonywania regularnych przeglądów niezależnie od rodzaju kotła, który ją napędza. Popularne dzisiaj kotły gazowe w razie nieszczelności i zaniedbania w kwestii konserwacji instalacji grożą zatruciem dwutlenkiem węgla, te na węgiel czy ekogroszek – brakiem dostępu do podstawowych mediów, a w skrajnych przypadkach nawet wybuchem.

Konserwacja instalacji gazowej ma zapobiegać wszystkim ewentualnym awariom i usterkom. A trzeba pamiętać, że im dłużej użytkujemy konkretny kocioł, tym jest on starszy; niektóre elementy mogą się w nim zwyczajnie zużyć.

​Jak wygląda konserwacja instalacji CO?

Każda profesjonalnie wykonana konserwacja instalacji centralnego ogrzewania wymaga przejrzenia całej instalacji wraz z kotłem i w pierwszej kolejności sprawdzenia nieszczelności układu. To szczególnie ważne w przypadku kotów gazowych. Ponadto podczas prac konserwacyjnych instalacji wymienia się wszystkie zużyte elementy zarówno w samym kotle, jak i w całej instalacji.

​Dlaczego warto wykonywać regularną konserwację instalacji CO?

Prawidłowa regulacja kotła pozwala na obniżenie kosztów w okresie zimowym. Odpowiednie ciśnienie w instalacji gwarantuje nam bezproblemowy obieg czynnika grzewczego a co za tym idzie - ciepłe kaloryfery i ciepłą wodę w kranie.

Szybkie wykrycie i przeciwdziałanie awariom oraz wyciekom pozwala przede wszystkim zapobiec poważniejszym awariom. Co ważniejsze, konserwacja instalacji centralnego ogrzewania pozwala na realne oszczędności – koszt regularnego przeglądu będzie ostatecznie znacznie niższy niż koszt związany z koniecznością naprawy całego układu grzewczego w domu.

Warto mieć też na uwadze, że konserwacja instalacji pozwala na bezproblemowe przechodzenie kolejnych przeglądów budowlanych.

Napisz lub zadzwoń

Biuro Obsługi Klienta


ul. Słowicza 45a
02-170 Warszawa.. PL
tel. 502-301-073
NIP: 521 35 79 340
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Synertech Sp. z o. o.