​Przeglądy okresowe budynków a konserwacja instalacji

Prawo budowlane dokładnie określa zasady dotyczące mieszkań – szczególnie tych zlokalizowanych w blokach czy kamienicach, chociaż prawo nie omija również wolnostojących domów. Przeglądy okresowe budynków gwarantują mieszkańcom bezpieczeństwo i zapewniają, że zarówno sam budynek, jak i wszystkie instalacje nie stwarzają dla lokatorów zagrożenia. Kto w takim razie odpowiada za przeglądy techniczne budynków w Warszawie i wykonanie konserwacji instalacji wod-kan, elektrycznej jak, wentylacyjnej, systemów bezpieczeństwa oraz instalacji CO w tym kotłowni

Przyjęło się, że kwestię przeglądów okresowych budynków – ich organizację i dopilnowanie terminów – bierze na siebie spółdzielnia zarządzająca mieszkaniami bądź administracja domów komunalnych . W ostatnich latach pojawiła się jednak alternatywa w postaci firm monitorujących obsługę techniczną nieruchomości. W coraz większej liczbie przypadków to one zajmują się kwestiami przeglądów oraz samej konserwacji instalacji sanitarnych, elektrycznych oraz CO.

​Przeglądy techniczne budynków w Warszawie – co trzeba o nich wiedzieć?

W każdym przypadku przeglądy techniczne budynków w Warszawie są obowiązkowe. Obowiązek ten określa prawo budowlane po nowelizacji w 2016 roku. Według znajdujących się w dokumencie zapisów, co najmniej raz w roku musi być wykonany przegląd budowlany roczny a raz na pięć lat powinna nastąpić kontrola stanu technicznego budynku łącznie z oceną konstrukcji budynku oraz instalacji sanitarnych jak i elektrycznych . Z kolei przeglądy okresowe budynków – w tym poszczególnych instalacji – powinny być wykonywane regularnie, każdego roku. Za niedotrzymanie tego obowiązku grozą surowe sankcje, przewidziane w ustawie. Najlepszym sposobem na uniknięcie kłopotów jest regularne wykonywanie konserwacji instalacji znajdujących się w lokalu. Przeglądu technicznego budynku i jego instalacji mogą dokonywać tylko i wyłącznie osoby posiadające uprawnienia budowlane do wykonywania takich czynności.

​Konserwacja instalacji – kiedy i komu się opłaca?

Istnieją na pewno dwie główne sytuacje, w których konserwacja instalacji jest wręcz niezbędna. W pierwszej kolejności o konserwację instalacji sanitarnych, konserwację instalacji elektrycznej oraz konserwację instalacji CO powinni zadbać posiadacze mieszkań zlokalizowanych w starym budownictwie. To właśnie w takich miejscach z biegiem czasu pojawia się najwięcej usterek wymagających szybkiego wykrycia i precyzyjnego działania. Warto pamiętać, że konserwacja instalacji nie tylko potrzebna jest do przeprowadzenia bezproblemowego przeglądu okresowego budynku, ale przede wszystkim do zapewnienia bezpieczeństwa lokatorom.

Drugim przypadkiem, kiedy konserwacja instalacji w budynku jest wykonywana na bieżąco, jest korzystanie z usług monitoringu technicznego nieruchomości. Na takie kompleksowe usługi decydują się głównie posiadacze nowych mieszkań na dużych, nowoczesnych osiedlach, co obecnie ma miejsce coraz częściej.

Napisz lub zadzwoń

Biuro Obsługi Klienta


ul. Słowicza 45a
02-170 Warszawa.. PL
tel. 502-301-073
NIP: 521 35 79 340
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Synertech Sp. z o. o.